reklama

Blíži sa súmrak amerického dolára?

Ekonomická a finančná kríza naťahuje svoje chápadlá aj po doteraz nedotknuteľných ikonách, akou americký dolár nesporne je. Čína, silno podporovaná Ruskom, predstavila svoje plány na vytvorenie novej svetovej rezervnej meny, ktorá by nahradila americký dolár a vytlačila by ho z pozície svetovej meny číslo jedna. Niektorí v tom môžu vidieť ďalší krok k nástupu svetovej vlády, ale pre tieto krajiny je oslobodenie sa od dolára ekonomicky extrémne dôležité, logické a práve kríza im dáva príležitosť na úspešný pokus.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Pykať za chyby iných
Svet a ekonomika súčasnosti sú natoľko prepojené, že dôsledky krízy pociťuje v podstate každá krajina – asi okrem Severnej Kórey. Mnohé štáty na čele s Čínou však utrpeli škody a to ani nie tak kvôli svojmu hospodárskemu modelu ale tomu, že majú obrovské dolárové rezervy. Problém je v tom, že aj keď ich majú na svojich účtoch niekoľko biliónov, v podstate nemajú žiadnu možnosť ovplyvňovať jeho silu alebo jeho množstvo v obehu. A tak ich straty, alebo zisky nezáležia na nich, ale na rozhodnutí americkej centrálnej banky – FEDu, ktorý je v podstate súkromnou inštitúciou. A tá pomocou hegemónie dolára a inflácie vyváža časť obchodného deficitu USA do ostatných krajín.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalšou potenciálnou hrozbou je možné zavedenie jednotnej severoamerickej meny – Amero. V prípade, ak by sa tak stalo, výmenný kurz nebude určovať Čína, alebo Rusko, ale logicky FED. A ten bude v prvom rade chrániť záujmy ekonomiky USA a ostatné krajiny a ich dolárové rezervy nebude brať do úvahy – nakoniec, tak sa to deje aj v súčasnosti. Isto, je možné, že záujmy americkej ekonomiky a ostatných krajín budú rovnaké, ale možné je aj to, že nie.

Konečne príležitosť
Ostatní si túto skutočnosť veľmi dobre uvedomujú, ale počas hospodárskeho boomu, kedy dopyt v USA bol hlavným motorom hospodárskeho rastu sa s trhom, ktorý doslova nenásytne absorboval svetovú produkciu nikto do konfliktu púšťať nechcel. Teraz sa však situácia zmenila a tak Rusko a Čína chcú mať väčšie slovo v tom, čo sa stane s ich devízovými rezervami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zavedenie novej rezervnej meny, ktorá by nahradila americký dolár je ich logickou snahou vymaniť sa z vplyvu rozhodnutí americkej centrálnej banky. Na začiatku krízy sa dolár značne znehodnotil a tak spôsobil hlavne Číne obrovské straty už len z toho, že väčšinu svojich rezerv držala práve v tejto mene. Jej obrovský prebytok obchodnej bilancie sa tak šmahom ruky znížil o niekoľko desiatok percent a v pomere k euru sa na svoje predošlé úrovne ešte nevrátil.

Ak by sa na summite G20 podarilo túto tézu presadiť a zrealizovať, bolo by to veľké víťazstvo a z pohľadu dotknutých krajín aj posun k spravodlivosti. Hocaké slovo, ktoré by pri formovaní a udržiavaní novej rezervnej meny dostali by bolo oveľa viac, ako majú teraz. V podstate by sa podarilo vytvoriť globálnu menu, ktorá by exportérov čiastočne chránila pred neopodstatnenými a drastickými menovými výkyvmi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bezcenné peniaze?
Na stranu druhú treba kriticky poznamenať, že aj tieto snahy fungujú len v hraniciach systému, ktorého samotná podstata ho predurčuje k takýmto problémom. Peniaze sa po zrušení zlatého štandardu doslova a do písmena stali obyčajnými papierikmi, ktorých kúpyschopnosť zaručuje len spoločenská dohoda – inak nemajú žiadnu cenu. Navyše, táto spoločenská dohoda je dosť drastickým spôsobom vynucovaná štátom, ktorý si žiarlivo stráži nielen svoje výsostné právo emitovať peniaze a spôsobovať tak infláciu, ale zároveň aj núti svojich obyvateľov tieto inflačné papieriky používať. To znamená, že ak by si niekto sám nakreslil svoje vlastné peniaze a niekto by ich, aj napriek všetkému, akceptoval – ide o trestný čin, aj keď v podstate išlo o informovanú a slobodnú dohodu dvoch slobodných strán. Samozrejme, ide aj o daňové úniky – ale čo je dôležitejšie o monopol štátu v menovej oblasti. Takže, ak si Anička s Jankom v škôlke vymenia lízatko za dva cukríky, z pohľadu zákona ide o trestný čin.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bez boja to nepôjde
Bude zaujímavé sledovať boj o oslabenie pozície dolára. USA vedia, že ak by sa to podarilo, malo by to negatívne dôsledky na ich ekonomickú situáciu. Údajne jedným z dôvodov, prečo sú USA nepriateľsky naklonené smerom k Iránu je aj to, že sa ten rozhodoval obchodovať so svojou ropou a zemným plynom len v eurách resp. rubľoch. To by mohlo ukázať ostatným, že to ide aj a vážne tak narušiť imidž dolára a nepriamo aj ekonomickú hegemóniu USA. Avšak na to, aby sa tak stalo bude treba ešte množstvo času. Pretože okrem toho, že sa staré zvyky menia veľmi ťažko, logickou reakciou USA z tejto situácie profitujúcich krajín, bude túto situáciu nedopustiť.

Peter Mikulák

Peter Mikulák

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Píšem málo, ale zato nekvalitne. Zoznam autorových rubrík:  ekonomikapolitikaspoločnosť

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu